Proč Robin Sapoušek pracoval na své 'řeči těla'? A co si David Moravec připomíná před zápasem, když je nervózní? Poslechněte si poslední (4.) část reprezentačního speciálu s hráči stříbrné dvacítky.
Více o první sezóně seriálu Psychologie výkonu v praxi
Psychologie výkonu v praxi (první sezóna)
Unikátní a otevřené rozhovory
Zajímalo vás někdy, co řeší vrcholoví sportovci se sportovním psychologem? V tomto seriálu to zjistíte.
Praktické rady a tipy
Ve společné diskuzi s řadou úspěšných hostů vám přineseme konkrétní rady a doporučení, jak lépe pracovat s psychikou - ať už jste sportovci, trenéři či rodiče.
Odborně, ale srozumitelně
Dozvíte se moderní poznatky z oblasti sportovní psychologie, ale vždy srozumitelným a v praxi využitelným způsobem.
"S touhle rolí se musíte naučit pracovat. Nepřijde to úplně samo. Já osobně jsem třeba už párkrát tím lídrem měl být a nepovedlo se mi to."
Jak se David Jiříček učil být lepším lídrem? Jaké mentální nastavení mu umožnilo zvládnout těžké zranění? A kdo pomohl Matyáši Šapovalivovi ke skvělým statistikám na vhazování? Poslechněte si třetí část reprezentačního speciálu s hráči stříbrné dvacítky.
"Teď už nad tím přemýšlím tak, že jsem vlastně v něčem za ty góly rád. Protože je zase důvod se v něčem zlepšovat."
Jak zvládnout hororový začátek zápasu? Jak si přestat svou chybu vyčítat a vrátit se zpět do utkání? V druhé části tohoto speciálu se o své postřehy a tipy podělil gólman Tomáš Suchánek.
Speciál se stříbrnou reprezentací do 20 let (část 1.)
Hráči hokejové reprezentace do 20 let dokázali na MS 2023 zapsat historický stříbrný úspěch. Jak se jim to povedlo? Jak si poradili s pochybnostmi a našli v sobě sílu i v řadě těžkých situací? V první části tohoto speciálu se o své postřehy a tipy podělili Gabriel Szturc a Jaroslav Chmelař.
"Nejenom v lukostřelbě, ale ve všech sportech – aby ses naučil vyhrávat, tak se musíš naučit prohrávat."
Trojnásobná medailistka z Paralympijských her, lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová, sdílí své zkušenosti a tipy ohledně zvládání soutěžního tlaku, boje s negativními myšlenkami či rozbíjení tréninkového stereotypu.
"Nedokážu si ani představit, že by mi něco v té hlavě neřeklo „Hmm, ale ty to zkazíš!“ To už by ani nebylo ono."
Volejbalová reprezentantka Veronika Trnková mluví o důležitosti oddělení osobního a sportovního života, kvalitním mentálním odpočinku či třeba o silné nervozitě před servisem. Pokud si někdy přenášíte negativní emoce z hřiště domů, je tento díl přesně pro vás!
"Ze začátku jsem nebyl nějak úspěšný junior. Ale vždycky mě to hrozně bavilo..."
Mistr republiky ve squashi, Jakub Solnický, sdílí své zkušenosti ohledně toho, jak se připravit na těžké situace v zápase, co mu pomáhá s koncentrací či jakých chyb se dopouštějí při tréninku mladí hráči.
"Nemusíte být na všechno sami..."
Všestranná sportovkyně Barbora Zoubková je mistryní ČR v individuálním mushingu i basketbalu a zároveň aktivní atletkou. Jak v sobě opět našla motivaci ke sportu poté, co ji zranění donutily skončit s basketbalem? Odkud pochází její sebevědomí? A jak se vypořádává s tlakem?
"V ten daný okamžik to všechno už je jenom o té hlavě... Jestli to tělo bude v harmonii s tou psychikou."
Mistryně světa a olympijská medailistka ve slalomu, Šárka Strachová, sdílí praktické rady ke zklidnění před závodem, k čisté hlavě při výkonu, ke komunikaci rodičů s mladými sportovci i k tomu, jak by měli trenéři přistupovat ke svým svěřencům.
"Jak jsem byla starší, tak jsem nad tím začala více přemýšlet a začala jsem si říkat 'no co když to nevyjde, co když odplavu zase blbě'... A víc mě to ovlivňovalo."
O zvládnutí úspěchu, koncentraci, nervozitě, překonání horšího období, o nenáviděné novinářské otázce a řadě dalších témat s šestinásobnou nejlepší plavkyní ČR, trojnásobnou olympioničkou a držitelkou cenných kovů z ME i MS v plavání, Simonou Kubovou (Baumrtovou).
"Je to tvoje cesta. Ty musíš vědět, co chceš."
Diskuze s nejlepším českým amatérským boxerem poslední éry, Zdeňkem Chládkem, o různých druzích motivace, stavu Flow, strachu z budoucnosti a řadě dalších témat.
"Když člověk před zápasem už přemýšlí o té prohře, nebo že ten soupeř je prostě lepší, tak už to vlastně máte prohrané."
Nejlepší česká zápasnice ve volném stylu a dvojnásobná medailistka z ME, Adéla Hanzlíčková, mluví o mentální přípravě na zápasy, výkyvech v motivaci, zvládání bolesti, pěstování vůle a řadě dalších témat.
"Každý máme špatné a dobré dny. Jenom je důležité tomu nepodlehnout."
Juniorská mistryně ČR v gymnastickém aerobiku, Sabina Drapáková, sdílí své zkušenosti s nervozitou před výkonem, s využíváním vizualizací, se zvládáním těžších dní na tréninku či s kombinací sportu a školy.
"Tohle jednoduché pravidlo mi pomáhalo. Když jsem dostal góly, tak jsem o nich prostě vůbec nepřemýšlel a šel jsem dál."
Legendární florbalový brankář Tomáš Kafka se v této epizodě podělí o to, jaké pravidlo mu pomáhalo zvládat obdržené góly, proč si často upravoval výstroj, jak se připravoval na důležité zápasy či jak by měl trenér komunikovat s gólmanem.
"My vždycky ten strach mít budeme. Nikdy se úplně nepřestaneme bát, ale budeme se postupně učit s tím strachem nějakým způsobem pracovat, pokud rozumíme té činnosti, kterou děláme."
Jak se naučit pracovat se strachem? Bývalý vynikající ragbista, Martin Kafka, sdílí své zkušenosti z hráčské i trenérské kariéry, během které se podíval i do řady zahraničních soutěží.
ŽIVÝ SPECIÁL: Odpovědi na vaše otázky
Jak zvládat tlak očekávání po dobrých výsledcích? Jak si poradit s dvojrolí trenér-rodič? Jak se namotivovat, když se necítíme na top výkon? A další!
"Vím, že sama hraji nejlíp, když mám v hlavě úplně prázdno. Když prostě nepřemýšlím nad tím, co se děje okolo a jsem soustředěná jenom na to dané střídání."
Jak udržet v zápase "čistou hlavu"? Jak v přípravě na výkon využít předchozí chyby? Jak se dostat ze série horších zápasů? I o tom diskutuje Denisa Ratajová, česká florbalistka roku 2020, se sportovním psychologem Václavem Petrášem. K tomu přidává třeba i zcela zásadní tip pro všechny trenéry či radu, jak zareagovat na provokace ze strany soupeře.
"Neúspěch k tomu samozřejmě patří. I olympijští vítězové prohrávali. Ale právě z těch proher se dokázali odrazit."
Mistr Evropy a medailista z MS ve vrhu koulí, Tomáš Staněk, v této epizodě mluví o tom, jak se musel naučit pracovat s "čertíkem v hlavě", proč se stále drží přístupu, který mu vštípil už jeho první trenér či v čem vidí nedostatky při výchově mladých sportovců.
"Pokud vás to baví a naplňuje, tak neposlouchejte řeči lidí, kteří to tak nemají. Nenechte se strhnout lidmi, kteří mají jiný sen než vy."
Baseballista Jakub Sládek, mistr Evropy do 21 let, se jako první český hráč dostal do profesionální japonské soutěže. V této epizodě sdílí své zkušenosti a tipy ohledně správného nastavení mysli, které mu pomohlo k výkonnostnímu růstu, prozrazuje tajemství svého "arogantního" přístupu v mentálním souboji s nadhazovači a sdílí jednu zásadní radu, kterou by si přál dát svému mladšímu já před odchodem do americké soutěže.
"Můj tatínek mi vždycky říkával 'Hele, když nejde o život, tak jde o h****.'... Já jsem sportu dávala všechno, ale pomohlo mně se občas umět podívat na to tak trošku svrchu."
O cílech a krizích, vizualizaci úspěchu, koncentraci na zvuk lyží či o roli trenérů a rodičů ve zvládání soutěžního tlaku mluví v této epizodě olympijská vítězka a světová šampionka v běhu na lyžích, Kateřina Neumannová.
"Hrála tam první roli ta psychika. Já jsem se ubíjel tím, že jsem nebyl úspěšný hráč v NHL, ale že jsem byl ten, který se vrátil. A pro mě to bylo hrozně těžké..."
Velmi upřímné a otevřené povídání bývalého hokejisty, Jozefa Baleje, hráče se zkušenostmi z NHL i Extraligy, jehož kariéru však vážně ovlivnila zranění. Mluví o zklamání z draftu, udržování motivace v nižší zámořské soutěži, boji se sebedůvěrou po návratu do Evropy či o tom, jak se snaží pracovat s mladými sportovci ve své současné roli.
"Nebát se udělat chybu, nebát se říct, když se mi něco nelíbí... To pomáhá sportovci být sebevědomější."
Legenda české házené, Petra Kheková (za svobodna Čumplová), sdílí své zkušenosti o tom, jak se propracovat ke špičkové výkonnostní konzistenci, která jí v jejím případě pomohla k více než 200 zápasům za reprezentaci a několika nominacím do nejlepších výběrů Evropy i světa.
"Strach není žádná slabost. Je to normální věc, kterou prožívá každý. I ti úplně nejlepší."
Olympijský vítěz v moderním pětiboji, David Svoboda, sdílí své zkušenosti se zvládáním soutěžního "dne D". Vysvětluje, jak se naučil pracovat s nervozitou, představuje své postřehy o tom, co mají společného ti nejlepší sportovci a ukazuje, jak škodlivý může být "overcoaching".
"No ty jsi prostě strašná, ty skonči s tím hokejem...."
Hokejová reprezentantka a první česká vítězka nejvyšší zámořské soutěže NWHL Tereza Vanišová hovoří o tom, jak zvládnout tlak zápasů o všechno, co dříve sráželo její sebevědomí či na jakou mentalitu si musela v zámoří zvykat.
"Ještě teď jsem nervózní, když o tom mluvím..."
Basketbalistka Ilona Burgrová, stříbrná medailistka z domácího MS 2010, diskutuje s Václavem Petrášem o tom, jak se naučit mluvit se svým vnitřním kritikem, co si přinesla do tréninku z působení v USA či jak vypadala týmová kultura na úspěšném světovém šampionátu.
"Obrovské zklamání, neštěstí... Co dělám špatně?"
Prakticky zaměřená diskuze pětinásobné grandslamové vítězky Lucie Šafářové a Václava Petráše o tom, jak si poradit s nepříznivým vývojem zápasu, jak se připravit na velké finále či jak zvládnout sérii proher.
"Udělal jsem chybu v zápase, a v tu dobu pro mě ten zápas skončil."
Otevřená diskuze o mentálních aspektech výkonu s hráčem, který si připsal více než 1000 zápasů v NHL. Tomáš Plekanec a sportovní psycholog Václav Petráš společně rozebírají to, jaký vliv má na sportovce pokles sebedůvěry a poskytují sportovcům, ale i jejich trenérům či rodičům konkrétní rady a doporučení, jak se sebedůvěrou lépe pracovat.
Články a videa pro sportovce
Jak budovat pevné sebevědomí? Jak pracovat s nervozitou? V čem tkví síla psychiky úspěšných sportovců? Ponořte se do desítek článků a videí.
VíceČlánky a videa pro trenéry
Jak dávat svěřencům zpětnou vazbu? Jak podporovat vnitřní motivaci mladých sportovců? V čem si inspirovat od slavných trenérů let minulých?
VíceČlánky a videa pro rodiče
Jakých chyb se dopouštějí rodiče mladých sportovců a jak je napravit? Jak reagovat na chybu mladého sportovce? Jak motivovat dítě ke sportu?
Více