Psychologie výkonu v praxi: Rozhovory s hosty
Seriál unikátních rozhovorů Mgr. Václava Petráše s úspěšnými sportovci, se zaměřením na konkrétní rady a tipy pro sportovce, trenéry i rodiče.
Více...Seriál unikátních rozhovorů Mgr. Václava Petráše s úspěšnými sportovci, se zaměřením na konkrétní rady a tipy pro sportovce, trenéry i rodiče.
Více...O tom, jak vznikají zbytečné problémy (a jak jim lze předcházet) - 2 videa z kurzu Pro trenéry mládeže.
Více...Praktický návod, jak na týdenním soustředění efektivně a srozumitelně zapracovat na mentální přípravě, s využitím 5 cvičení z knihy Psychologie vítězství.
Více...Jak v tréninku pracovat s repeticí, která je potřebná, ale zároveň rozbíjet stereotyp, který ubíjí motivaci? Video z kurzu Pro trenéry mládeže (ročník 2022) - více o kurzu ZDE.
Více...Jak navázat lepší vztah s rodiči vašich svěřenců? Jak rozvíjet zdravou týmovou kulturu? Jak podnítit otevřenější komunikaci s mladými sportovci? Přečtěte si tipy pro mládežnické trenéry.
Více...Odpověď na otázku: "Jak zvládat frustraci na tréninku, když se mi technicky něco nepovede nebo mě někdo porazí?" Z exkluzivních videí pro členy Akademie PsychologieVykonu.cz.
Více...Záznam živého webináře, který se vysílal 14. 1. 2021. Věnuje se motivaci, vůli, zvládání překážek ale třeba i tomu, jak se stát sportovním psychologem.
Více...Co stojí za konzistencí těch nejlepších sportovců? Jak se pracuje na zvládání nervozity před výkonem? Co chybí českým sportovcům? I to si můžete poslechnout v záznamu podcastu Českého hokeje "S hokejkou u stolu", jehož hostem byl Mgr. Václav Petráš.
Více...Nejčastější chyby rodičů mladých sportovců a jak je napravit. Nově ve volně dostupné grafické podobě.
Více...Čtyři praktické ukázky, jak lze se sportovcem pracovat na stabilizaci výkonu. Video z webináře pro trenéry a rodiče mladých sportovců, který se vysílal 26. 3. 2020.
Více...Rozhovor s čerstvým vítězem juniorské extraligy a členem prémiové Akademie, Jakubem Vondrašem, o tom, jaké techniky používal před zápasy či s jakým přístupem šel do rozhodujícího sedmého zápasu finálové série.
Více...Myšlenky trenérské legendy o vedení (nejen) mladých sportovců, motivaci či charakteru.
Více...Soutěživost ke sportu přirozeně patří. Ale srovnávání se s ostatními může mít řadu negativních důsledků. Přečtěte si první část příběhů o tom, jakou roli může srovnávání mít v nejrůznějších aspektech sportu a proč (a jak) se mu vyhnout.
Více...O schovávání se do průměru, snaze získat informace za každou cenu a srovnávání se s iluzí - další příběhy o soutěživosti a srovnávání.
Více...Reportáže a rozhovory ze seminářů, pořádaných ve spolupráci s Českým hokejem, které se věnují tématům, jako je motivace mladých sportovců, zpětná vazba, rozvoj vůdcovských schopností a dalším.
Více...Co když náš svěřenec, či naše dítě, udělá během zápasu hloupou chybu? Co mu v tu chvíli (ne)říkat, abychom mu pomohli odehrát zbytek zápasu co nejlépe? A co nás o této situaci může naučit zkoušení u tabule? Video sportovního psychologa, Mgr. Václava Petráše.
Více...Co je to pozitivní zpětná vazba a proč je často špatně pochopena?
Více...Jeden z nejúspěšnějších trenérů historie měl ojedinělý přístup k oddechovým časům. K čemu je využíval a co se od něj můžeme naučit?
Více...Blíží se rozhodující zápas v playoff, finále grandslamu nebo třeba první reprezentační start – to jsou přesně ty chvíle, ve kterých se sportovci řešíme jejich přemotivovanost. Jak si pohlídat, aby vám touha uspět více pomohla, než svázala nohy?
Více...Jaké tři méně viditelné principy dělají z ragbyové reprezentace Nového Zélandu jeden z nejúspěšnějších týmů na světě?
Více...Co je to "mentální restart", jak na něm se sportovci pracujeme a jak se jej můžete naučit i vy? Plus konkrétní příklady z nejrůznějších sportovních disciplín.
Více...To, jak sami se sebou mluvíme, zásadně ovlivňuje naší psychiku a tedy i sportovní výkony. Jak můžeme být sami sobě tím nejlepším koučem?
Více...Měl by se brankář snažit rozhodit střelce? Jak brzy po hvizdu rozhodčího by se měl hráč k pokutovému kopu rozběhnout? Je výhodnější penaltu slavit, či zůstat klidný? V tomto článku se podrobněji podíváme na tři zajímavá zjištění sportovně-psychologických výzkumů o penaltách a převedeme je do praktických doporučení pro lepší zvládání této mentálně vypjaté situace.
Více...Sportovně-psychologická detektivka - jeden pokažený hokejový zápas, tři podezřelí a několik klíčových stop. Kdo je zodpovědný za špatný výkon a co změnit, aby se z hororu stala pohádka?
Více...Chcete-li rychle ohodnotit mentální připravenost sportovce, podívejte se, co s ním udělá selhání. Pokud za pár vteřin vůbec nepoznáte, že právě něco pokazil, máte tu čest s výjimečným sportovcem. Proč je právě selhání (chyba, prohra, neúspěch) pro průměrného sportovce tak těžce zpracovatelné? Jak to, že chyba na začátku zápasu může ovlivnit celý následující výkon? A jde s tím něco dělat?
Více...Něco, co všichni chtějí, ale málokdo vlastně ví, co to je. Něco, o čem každý mluví, ale málokdo to dokáže popsat. Sebevědomí. V tomto textu se pokusím nastínit základní omyl, týkající se sebevědomí, vyplývající z toho, že je nesprávně pochopeno. Sebevědomí skutečně může mít každý. Jen musíte zahodit to, jak jste o něm doposud uvažovali.
Více...Sportovně-psychologické myšlenky z Facebookové stránky PsychologieVykonu.cz.
Více...Druhé vydání elektronické knihy "Psychologie výkonu" obsahuje sbírku textů sportovního psychologa Mgr. Václava Petráše, včetně dříve nepublikovaných materiálů. Ke stažení je zcela ZDARMA.
Kniha je nově rozšířena z 93 na 150 stran.
Více...