Blog - sekce pro trenéry

Články a videa sportovního psychologa Mgr. Václava Petráše

        


Rozhovory

Psychologie výkonu v praxi: Rozhovory s hosty

Seriál unikátních rozhovorů Mgr. Václava Petráše s úspěšnými sportovci, se zaměřením na konkrétní rady a tipy pro sportovce, trenéry i rodiče.

Více...
Nervozita

Trénink sebedůvěry

VIDEO: Jak lze využít cvičení na tréninku k rozvoji silnější psychiky?

Více...
Podcast

Spolupráce s rodiči svěřenců

O tom, jak vznikají zbytečné problémy (a jak jim lze předcházet) - 2 videa z kurzu Pro trenéry mládeže.

Více...
Podcast

Mentální příprava na týdenním soustředění

Praktický návod, jak na týdenním soustředění efektivně a srozumitelně zapracovat na mentální přípravě, s využitím 5 cvičení z knihy Psychologie vítězství.

Více...
Tipy pro trenéry

Video: Trénink a stereotyp

Jak v tréninku pracovat s repeticí, která je potřebná, ale zároveň rozbíjet stereotyp, který ubíjí motivaci? Video z kurzu Pro trenéry mládeže (ročník 2022) - více o kurzu ZDE.

Více...
Tipy pro trenéry

Aktualizováno: 7 tipů pro trenéry mládeže

Jak navázat lepší vztah s rodiči vašich svěřenců? Jak rozvíjet zdravou týmovou kulturu? Jak podnítit otevřenější komunikaci s mladými sportovci? Přečtěte si tipy pro mládežnické trenéry.

Více...
Sebevědomí

Jak zvládat frustraci na tréninku?

Odpověď na otázku: "Jak zvládat frustraci na tréninku, když se mi technicky něco nepovede nebo mě někdo porazí?" Z exkluzivních videí pro členy Akademie PsychologieVykonu.cz.

Více...
Webináře zdarma

Jak udržet motivaci v době plné překážek (záznam webináře)

Záznam živého webináře, který se vysílal 14. 1. 2021. Věnuje se motivaci, vůli, zvládání překážek ale třeba i tomu, jak se stát sportovním psychologem.

Více...
Webináře zdarma

Záznam podcastu S hokejkou u stolu

Co stojí za konzistencí těch nejlepších sportovců? Jak se pracuje na zvládání nervozity před výkonem? Co chybí českým sportovcům? I to si můžete poslechnout v záznamu podcastu Českého hokeje "S hokejkou u stolu", jehož hostem byl Mgr. Václav Petráš.

Více...
Webináře zdarma

Časté rodičovské chyby - grafické materiály

Nejčastější chyby rodičů mladých sportovců a jak je napravit. Nově ve volně dostupné grafické podobě.

Více...
Výkonnostní konzistence

VIDEO: Výkonnostní konzistence ve čtyřech variacích

Čtyři praktické ukázky, jak lze se sportovcem pracovat na stabilizaci výkonu. Video z webináře pro trenéry a rodiče mladých sportovců, který se vysílal 26. 3. 2020.

Více...
Jakub Vondraš

Příběh absolventa - Jakub Vondraš

Rozhovor s čerstvým vítězem juniorské extraligy a členem prémiové Akademie, Jakubem Vondrašem, o tom, jaké techniky používal před zápasy či s jakým přístupem šel do rozhodujícího sedmého zápasu finálové série.

Více...
Tipy pro trenéry

26 myšlenek Johna Woodena

Myšlenky trenérské legendy o vedení (nejen) mladých sportovců, motivaci či charakteru.

Více...
Tipy pro trenéry

O soutěživosti a srovnávání I.

Soutěživost ke sportu přirozeně patří. Ale srovnávání se s ostatními může mít řadu negativních důsledků. Přečtěte si první část příběhů o tom, jakou roli může srovnávání mít v nejrůznějších aspektech sportu a proč (a jak) se mu vyhnout.

Více...
Tipy pro trenéry

O soutěživosti a srovnávání II.

O schovávání se do průměru, snaze získat informace za každou cenu a srovnávání se s iluzí - další příběhy o soutěživosti a srovnávání.

Více...
Nový zéland - rugby

Reportáže a rozhovory ze seminářů

Reportáže a rozhovory ze seminářů, pořádaných ve spolupráci s Českým hokejem, které se věnují tématům, jako je motivace mladých sportovců, zpětná vazba, rozvoj vůdcovských schopností a dalším.

Více...
Jak reagovat na chybu

VIDEO: Jak reagovat na "hloupou chybu" mladého sportovce?

Co když náš svěřenec, či naše dítě, udělá během zápasu hloupou chybu? Co mu v tu chvíli (ne)říkat, abychom mu pomohli odehrát zbytek zápasu co nejlépe? A co nás o této situaci může naučit zkoušení u tabule? Video sportovního psychologa, Mgr. Václava Petráše.

Více...
Pozitivní zpětná vazba

VIDEO: Pozitivní zpětná vazba

Co je to pozitivní zpětná vazba a proč je často špatně pochopena?

Více...
Blog Václava Petráše

Mistr oddechových časů

Jeden z nejúspěšnějších trenérů historie měl ojedinělý přístup k oddechovým časům. K čemu je využíval a co se od něj můžeme naučit?

Více...
Přemotivovanost

6 kroků ke zvládnutí přemotivovanosti

Blíží se rozhodující zápas v playoff, finále grandslamu nebo třeba první reprezentační start – to jsou přesně ty chvíle, ve kterých se sportovci řešíme jejich přemotivovanost. Jak si pohlídat, aby vám touha uspět více pomohla, než svázala nohy?

Více...
Cesta za titulem

Inspirativní cesta Nicka Nurse k titulu v NBA

O odhodlání, odmítnutí a ochotě inovovat.

Více...
Nový zéland - rugby

Více, než jen Haka

Jaké tři méně viditelné principy dělají z ragbyové reprezentace Nového Zélandu jeden z nejúspěšnějších týmů na světě?

Více...
Psychologie penalt

Jak si pročistit hlavu?

Co je to "mentální restart", jak na něm se sportovci pracujeme a jak se jej můžete naučit i vy? Plus konkrétní příklady z nejrůznějších sportovních disciplín.

Více...
Psychologie penalt

Co si (ne)říkat: 5 tipů na efektivnější myšlení

To, jak sami se sebou mluvíme, zásadně ovlivňuje naší psychiku a tedy i sportovní výkony. Jak můžeme být sami sobě tím nejlepším koučem?

Více...
Psychologie penalt

Blog: Psychologie penalt

Měl by se brankář snažit rozhodit střelce? Jak brzy po hvizdu rozhodčího by se měl hráč k pokutovému kopu rozběhnout? Je výhodnější penaltu slavit, či zůstat klidný? V tomto článku se podrobněji podíváme na tři zajímavá zjištění sportovně-psychologických výzkumů o penaltách a převedeme je do praktických doporučení pro lepší zvládání této mentálně vypjaté situace.

Více...
Detektivní příběh

VIDEO: Hororový sportovní výkon

Sportovně-psychologická detektivka - jeden pokažený hokejový zápas, tři podezřelí a několik klíčových stop. Kdo je zodpovědný za špatný výkon a co změnit, aby se z hororu stala pohádka?

Více...
Video Jak překonat krizi

Reakce na selhání

Chcete-li rychle ohodnotit mentální připravenost sportovce, podívejte se, co s ním udělá selhání. Pokud za pár vteřin vůbec nepoznáte, že právě něco pokazil, máte tu čest s výjimečným sportovcem. Proč je právě selhání (chyba, prohra, neúspěch) pro průměrného sportovce tak těžce zpracovatelné? Jak to, že chyba na začátku zápasu může ovlivnit celý následující výkon? A jde s tím něco dělat?

Více...
Sebevědomí

Sebevědomí I. - Nejčastější omyl

Něco, co všichni chtějí, ale málokdo vlastně ví, co to je. Něco, o čem každý mluví, ale málokdo to dokáže popsat. Sebevědomí. V tomto textu se pokusím nastínit základní omyl, týkající se sebevědomí, vyplývající z toho, že je nesprávně pochopeno. Sebevědomí skutečně může mít každý. Jen musíte zahodit to, jak jste o něm doposud uvažovali.

Více...
Sportovně-psychologické příspěvky

Sportovně-psychologické myšlenky #1 - #170

Sportovně-psychologické myšlenky z Facebookové stránky PsychologieVykonu.cz.

Více...
Detektivní příběh

Psychologie Výkonu (E-book) - druhé rozšířené vydání

Druhé vydání elektronické knihy "Psychologie výkonu" obsahuje sbírku textů sportovního psychologa Mgr. Václava Petráše, včetně dříve nepublikovaných materiálů. Ke stažení je zcela ZDARMA.

Kniha je nově rozšířena z 93 na 150 stran.

Více...

Kontakt

Mgr. Václav Petráš

  Web: PsychologieVykonu.cz

  Telefon: 774 211 687

  Email: petras@psychologievykonu.cz

  Facebook: PsychologieVykonu.cz

  Twitter: @Sport_psycholog

  Youtube kanál: PsychologieVykonu.cz

  Adresa: Masarykovy sady 28, Č. Těšín

Blog