Více o seriálu Mgr. Václava Petráše

Psychologie výkonu v praxi

Unikátní a otevřené rozhovory

Zajímalo vás někdy, co řeší vrcholoví sportovci se sportovním psychologem? V tomto seriálu to zjistíte.

Praktické rady a tipy

Ve společné diskuzi s řadou úspěšných hostů vám přineseme konkrétní rady a doporučení, jak lépe pracovat s psychikou - ať už jste sportovci, trenéři či rodiče.

Odborně, ale srozumitelně

Dozvíte se moderní poznatky z oblasti sportovní psychologie, ale vždy srozumitelným a v praxi využitelným způsobem.

"S touhle rolí se musíte naučit pracovat. Nepřijde to úplně samo. Já osobně jsem třeba už párkrát tím lídrem měl být a nepovedlo se mi to."

Jak se David Jiříček učil být lepším lídrem? Jaké mentální nastavení mu umožnilo zvládnout těžké zranění? A kdo pomohl Matyáši Šapovalivovi ke skvělým statistikám na vhazování? Poslechněte si třetí část reprezentačního speciálu s hráči stříbrné dvacítky.

Sledujte video

Speciál se stříbrnou reprezentací do 20 let (část 1.)

Hráči hokejové reprezentace do 20 let dokázali na MS 2023 zapsat historický stříbrný úspěch. Jak se jim to povedlo? Jak si poradili s pochybnostmi a našli v sobě sílu i v řadě těžkých situací? V první části tohoto speciálu se o své postřehy a tipy podělili Gabriel Szturc a Jaroslav Chmelař.

Sledujte video

"Nemusíte být na všechno sami..."

Všestranná sportovkyně Barbora Zoubková je mistryní ČR v individuálním mushingu i basketbalu a zároveň aktivní atletkou. Jak v sobě opět našla motivaci ke sportu poté, co ji zranění donutily skončit s basketbalem? Odkud pochází její sebevědomí? A jak se vypořádává s tlakem?

Sledujte video

"Jak jsem byla starší, tak jsem nad tím začala více přemýšlet a začala jsem si říkat 'no co když to nevyjde, co když odplavu zase blbě'... A víc mě to ovlivňovalo."

O zvládnutí úspěchu, koncentraci, nervozitě, překonání horšího období, o nenáviděné novinářské otázce a řadě dalších témat s šestinásobnou nejlepší plavkyní ČR, trojnásobnou olympioničkou a držitelkou cenných kovů z ME i MS v plavání, Simonou Kubovou (Baumrtovou).

Sledujte video

"Vím, že sama hraji nejlíp, když mám v hlavě úplně prázdno. Když prostě nepřemýšlím nad tím, co se děje okolo a jsem soustředěná jenom na to dané střídání."

Jak udržet v zápase "čistou hlavu"? Jak v přípravě na výkon využít předchozí chyby? Jak se dostat ze série horších zápasů? I o tom diskutuje Denisa Ratajová, česká florbalistka roku 2020, se sportovním psychologem Václavem Petrášem. K tomu přidává třeba i zcela zásadní tip pro všechny trenéry či radu, jak zareagovat na provokace ze strany soupeře.

Sledujte video

"Pokud vás to baví a naplňuje, tak neposlouchejte řeči lidí, kteří to tak nemají. Nenechte se strhnout lidmi, kteří mají jiný sen než vy."

Baseballista Jakub Sládek, mistr Evropy do 21 let, se jako první český hráč dostal do profesionální japonské soutěže. V této epizodě sdílí své zkušenosti a tipy ohledně správného nastavení mysli, které mu pomohlo k výkonnostnímu růstu, prozrazuje tajemství svého "arogantního" přístupu v mentálním souboji s nadhazovači a sdílí jednu zásadní radu, kterou by si přál dát svému mladšímu já před odchodem do americké soutěže.

Sledujte video

"Můj tatínek mi vždycky říkával 'Hele, když nejde o život, tak jde o h****.'... Já jsem sportu dávala všechno, ale pomohlo mně se občas umět podívat na to tak trošku svrchu."

O cílech a krizích, vizualizaci úspěchu, koncentraci na zvuk lyží či o roli trenérů a rodičů ve zvládání soutěžního tlaku mluví v této epizodě olympijská vítězka a světová šampionka v běhu na lyžích, Kateřina Neumannová.

Sledujte video

"Hrála tam první roli ta psychika. Já jsem se ubíjel tím, že jsem nebyl úspěšný hráč v NHL, ale že jsem byl ten, který se vrátil. A pro mě to bylo hrozně těžké..."

Velmi upřímné a otevřené povídání bývalého hokejisty, Jozefa Baleje, hráče se zkušenostmi z NHL i Extraligy, jehož kariéru však vážně ovlivnila zranění. Mluví o zklamání z draftu, udržování motivace v nižší zámořské soutěži, boji se sebedůvěrou po návratu do Evropy či o tom, jak se snaží pracovat s mladými sportovci ve své současné roli.

Sledujte video

"Nebát se udělat chybu, nebát se říct, když se mi něco nelíbí... To pomáhá sportovci být sebevědomější."

Legenda české házené, Petra Kheková (za svobodna Čumplová), sdílí své zkušenosti o tom, jak se propracovat ke špičkové výkonnostní konzistenci, která jí v jejím případě pomohla k více než 200 zápasům za reprezentaci a několika nominacím do nejlepších výběrů Evropy i světa.

Sledujte video

"No ty jsi prostě strašná, ty skonči s tím hokejem...."

Hokejová reprezentantka a první česká vítězka nejvyšší zámořské soutěže NWHL Tereza Vanišová hovoří o tom, jak zvládnout tlak zápasů o všechno, co dříve sráželo její sebevědomí či na jakou mentalitu si musela v zámoří zvykat.

Sledujte video

"Ještě teď jsem nervózní, když o tom mluvím..."

Basketbalistka Ilona Burgrová, stříbrná medailistka z domácího MS 2010, diskutuje s Václavem Petrášem o tom, jak se naučit mluvit se svým vnitřním kritikem, co si přinesla do tréninku z působení v USA či jak vypadala týmová kultura na úspěšném světovém šampionátu.

Sledujte video

"Obrovské zklamání, neštěstí... Co dělám špatně?"

Prakticky zaměřená diskuze pětinásobné grandslamové vítězky Lucie Šafářové a Václava Petráše o tom, jak si poradit s nepříznivým vývojem zápasu, jak se připravit na velké finále či jak zvládnout sérii proher.

Sledujte video

"Udělal jsem chybu v zápase, a v tu dobu pro mě ten zápas skončil."

Otevřená diskuze o mentálních aspektech výkonu s hráčem, který si připsal více než 1000 zápasů v NHL. Tomáš Plekanec a sportovní psycholog Václav Petráš společně rozebírají to, jaký vliv má na sportovce pokles sebedůvěry a poskytují sportovcům, ale i jejich trenérům či rodičům konkrétní rady a doporučení, jak se sebedůvěrou lépe pracovat.

Sledujte video