Psychologie výkonu v praxi: Nová sezóna je tady!
Poslechněte si unikátně praktický a srozumitelný seriál sportovního psychologa Václava Petráše. Načerpáte spoustu inspirace, desítky konkrétních tipů a pořádnou dávku pozitivity!
Více...Poslechněte si unikátně praktický a srozumitelný seriál sportovního psychologa Václava Petráše. Načerpáte spoustu inspirace, desítky konkrétních tipů a pořádnou dávku pozitivity!
Více...Využijte toto cvičení a lépe pochopíte, co se ve vás odehrává během výkonu.
Více...Cvičení "Koho chci napodobit" z knižního bestselleru Psychologie vítězství v minutové podobě - a s několika bonusovými tipy, které v knize nenajdete ;).
Více...Příběh dvou hráčů, kteří přestali naplňovat svůj potenciál a zapadli do průměru. Kudy vedla cesta vpřed?
Více...Co je to "mentální restart", jak na něm se sportovci pracujeme a jak se jej můžete naučit i vy? Plus konkrétní příklady z nejrůznějších sportovních disciplín.
Více...Zajímají vás detaily dlouholeté spolupráce Václava Petráše s Oceláři Třinec? Chcete si poslechnout detaily ze zákulisí? Poslechněte si tento rozhovor!
Více...Jaké jsou nejčastější příčiny nezvládnutého tlaku, co s nimi lze udělat a co vám k nim poradili úspěšní sportovci v seriálu Psychologie výkonu v praxi?
Více...Tipy a rady (nejen) pro mladé hráče k nervozitě, sebedůvěře pod tlakem či zvládnutí špatného začátku zápasu. Tomáš Suchánek, David Jiříček a další reprezentanti sdílejí své zkušenosti a postřehy.
Více...Jak můžete někoho učit zvládat tlak, pokud to nejste schopni předvést na vlastní kůži ;)? Drama do posledních vteřin, praktické tipy ke zvládnutí nervozity a k tomu cestování v čase. Video z nového bloku „Příprava na výkon“.
Více...O tom, jak vznikají zbytečné problémy (a jak jim lze předcházet) - 2 videa z kurzu Pro trenéry mládeže.
Více...Naučte se "restartovat" - jde o jednu z klíčových dovedností, která vám pomůže k lepšímu zvládání tlaku, lepší koncentraci či stabilnější sebedůvěře.
Více...Zahrajte si na sportovního psychologa a předtím, než si pustíte druhou polovinu tohoto videa, zkuste najít logickou příčinu problému a zamyslet se nad tím, co by mohla tato sportovkyně udělat, aby se situace zlepšila.
Více...Jak posilovat svou koncentraci a připravovat se na ty nejvypjatější okamžiky zápasů a závodů?
Více...Co je důležité pro zvládání překážek a neúspěchů? Videa sportovního psychologa Mgr. Václava Petráše.
Více...Praktický návod, jak na týdenním soustředění efektivně a srozumitelně zapracovat na mentální přípravě, s využitím 5 cvičení z knihy Psychologie vítězství.
Více...O fascinujícím příběhu Stepha Curryho a jeho týmu Golden State.
Více...Co se děje s psychikou před velkou výzvou? A v čem spočívá problém „prasklé bubliny“? Přečtěte si příběh z knihy Psychologie vítězství.
Více...Rozhovor s čerstvým vítězem juniorské extraligy a členem prémiové Akademie, Jakubem Vondrašem, o tom, jaké techniky používal před zápasy či s jakým přístupem šel do rozhodujícího sedmého zápasu finálové série.
Více...Jak v tréninku pracovat s repeticí, která je potřebná, ale zároveň rozbíjet stereotyp, který ubíjí motivaci? Video z kurzu Pro trenéry mládeže (ročník 2022) - více o kurzu ZDE.
Více..."Vystřižená scéna #2" z knihy Psychologie vítězství
Více...Proč může ke konci výkonu docházet k problémům s koncentrací? Jak na tom pracovat na tréninku?
Více...Proč můžeme mít strach z cílů? A jak na to zareagovat? Video z kurzu Efektivní trénink.
Více...Jak navázat lepší vztah s rodiči vašich svěřenců? Jak rozvíjet zdravou týmovou kulturu? Jak podnítit otevřenější komunikaci s mladými sportovci? Přečtěte si tipy pro mládežnické trenéry.
Více...Jak rychle zvládat chyby? Cvičení na posílení psychiky pro členy Akademie PsychologieVykonu.cz (volně dostupné video).
Více...Odpověď na otázku: "Jak zvládat frustraci na tréninku, když se mi technicky něco nepovede nebo mě někdo porazí?" Z exkluzivních videí pro členy Akademie PsychologieVykonu.cz.
Více...Video o jednom zajímavém pohledu na sebevědomí a jedné sportovní legendě - z kurzu Vítězné sebevědomí v 5 krocích.
Více..."Možná jsem začal příliš pozdě". "Asi mi už ujel vlak". "Když se to nepovedlo hned, tak už se to nejspíše nepovede." Pokud vás někdy napadají podobné myšlenky, přečtěte si těchto sedm krátkých příběhů, které vám dodají inspiraci.
Více...Záznam živého webináře, který se vysílal 14. 1. 2021. Věnuje se motivaci, vůli, zvládání překážek ale třeba i tomu, jak se stát sportovním psychologem.
Více...Co stojí za konzistencí těch nejlepších sportovců? Jak se pracuje na zvládání nervozity před výkonem? Co chybí českým sportovcům? I to si můžete poslechnout v záznamu podcastu Českého hokeje "S hokejkou u stolu", jehož hostem byl Mgr. Václav Petráš.
Více...Ukázka z bonusového videa pro členy Akademie PsychologieVykonu.cz.
Více...Nejčastější chyby rodičů mladých sportovců a jak je napravit. Nově ve volně dostupné grafické podobě.
Více...Tuhle otázku si pokládáme se sportovci, když za sebou mají složitý rok. Zkuste to taky.
Více...Podívejte se na zdarma přístupné webináře Mgr. Václava Petráše.
Více...Podívejte se na 10 nejpopulárnějších 'myšlenek dne' v rámci ohlédnutí za pětiletou historií PsychologieVykonu.cz.
Více...Jaké tři méně viditelné principy dělají z ragbyové reprezentace Nového Zélandu jeden z nejúspěšnějších týmů na světě?
Více...Čtyři praktické ukázky, jak lze se sportovcem pracovat na stabilizaci výkonu. Video z webináře pro trenéry a rodiče mladých sportovců, který se vysílal 26. 3. 2020.
Více...Blíží se rozhodující zápas v playoff, finále grandslamu nebo třeba první reprezentační start – to jsou přesně ty chvíle, ve kterých se sportovci řešíme jejich přemotivovanost. Jak si pohlídat, aby vám touha uspět více pomohla, než svázala nohy?
Více...Myšlenky trenérské legendy o vedení (nejen) mladých sportovců, motivaci či charakteru.
Více...Reportáže a rozhovory ze seminářů, pořádaných ve spolupráci s Českým hokejem, které se věnují tématům, jako je motivace mladých sportovců, zpětná vazba, rozvoj vůdcovských schopností a dalším.
Více...Jakých jedenáct chyb nejčastěji dělají rodiče mladých sportovců, proč jsou tak škodlivé a jak je napravit.
Více...Chcete-li rychle ohodnotit mentální připravenost sportovce, podívejte se, co s ním udělá selhání. Pokud za pár vteřin vůbec nepoznáte, že právě něco pokazil, máte tu čest s výjimečným sportovcem. Proč je právě selhání (chyba, prohra, neúspěch) pro průměrného sportovce tak těžce zpracovatelné? Jak to, že chyba na začátku zápasu může ovlivnit celý následující výkon? A jde s tím něco dělat?
Více...Pět tipů pro efektivnější rozhodování aneb co dělat, když nevíte, co máte dělat.
Více...Jak se snažím pracovat s nervozitou, aby mi více pomáhala, nežli ubližovala?
Více...Jeden z nejúspěšnějších trenérů historie měl ojedinělý přístup k oddechovým časům. K čemu je využíval a co se od něj můžeme naučit?
Více...Příběh o autonomii, přímočarosti a schopnosti vystoupit z řady svou "obyčejností".
Více...Jak využít letní období k mentální přípravě na příští sezónu?
Více...Američan Brooks Koepka od roku 2017 dominuje golfovým Majorům - čtyřem největším světovým turnajům. Z posledních devíti startů má čtyři tituly (2x US Open, 2x PGA Championship) a dvě druhá místa. Jak se Koepka k této konzistenci dopracoval a jakou si z jeho příběhu můžeme vzít inspiraci?
Více...Sportovně-psychologické myšlenky z Facebookové stránky PsychologieVykonu.cz.
Více...To, jak sami se sebou mluvíme, zásadně ovlivňuje naší psychiku a tedy i sportovní výkony. Jak můžeme být sami sobě tím nejlepším koučem?
Více...Měl by se brankář snažit rozhodit střelce? Jak brzy po hvizdu rozhodčího by se měl hráč k pokutovému kopu rozběhnout? Je výhodnější penaltu slavit, či zůstat klidný? V tomto článku se podrobněji podíváme na tři zajímavá zjištění sportovně-psychologických výzkumů o penaltách a převedeme je do praktických doporučení pro lepší zvládání této mentálně vypjaté situace.
Více...Existuje celá řada způsobů, jak pracovat na své mentální přípravě. Na jeden z nich, který si představíme v tomto videu, potřebujete jen pár minut, tři míčky a trochu trpělivosti, když se vám nebude dařit. Toto cvičení ve vás může posílit hned několik důležitých mentálních návyků, které se týkají sportovního výkonu. Jaké to jsou? Podívejte se na video sportovního psychologa, Mgr. Václava Petráše.
Více...Co když náš svěřenec, či naše dítě, udělá během zápasu hloupou chybu? Co mu v tu chvíli (ne)říkat, abychom mu pomohli odehrát zbytek zápasu co nejlépe? A co nás o této situaci může naučit zkoušení u tabule? Video sportovního psychologa, Mgr. Václava Petráše.
Více...O schovávání se do průměru, snaze získat informace za každou cenu a srovnávání se s iluzí - další příběhy o soutěživosti a srovnávání.
Více...Soutěživost ke sportu přirozeně patří. Ale srovnávání se s ostatními může mít řadu negativních důsledků. Přečtěte si první část příběhů o tom, jakou roli může srovnávání mít v nejrůznějších aspektech sportu a proč (a jak) se mu vyhnout.
Více...Záznam předvánočního webináře se sportovním psychologem Mgr. Václavem Petrášem - PsychologieVykonu.cz. Je věnován odpovědím na dotazy diváků - jak reagovat na ztrátu motivace dítěte ve sportu, jak v praxi vypadá spolupráce sportovního psychologa s týmem či třeba jaké jsou mentální aspekty návratu po zranění.
Více...Druhé vydání elektronické knihy "Psychologie výkonu" obsahuje sbírku textů sportovního psychologa Mgr. Václava Petráše, včetně dříve nepublikovaných materiálů. Ke stažení je zcela ZDARMA.
Kniha je nově rozšířena z 93 na 150 stran.
Více...Podívejte se na webinář Jak začít s mentální přípravou sportovního psychologa Mgr. Václava Petráše, který se živě vysílal 21. 12. 2017 na Facebooku PsychologieVykonu.cz.
Více...Jakých pět rozhodnutí může změnit váš sportovní život? Video sportovního psychologa Mgr. Václava Petráše.
Více...Sportovně-psychologická detektivka - jeden pokažený hokejový zápas, tři podezřelí a několik klíčových stop. Kdo je zodpovědný za špatný výkon a co změnit, aby se z hororu stala pohádka?
Více...VideoBlog Mgr. Václava Petráše s odpověďmi na nejčastější otázky o sportovní psychologii. Kdo se na sportovního psychologa nejčastěji obrací? V kolika letech je vhodné začít s mentální přípravou? Z kolika procent ovlivňuje psychika sportovní výkony? I to se dozvíte v tomto videu.
Více...Co to vlastně nervozita je, proč je ve sportu tak častá a jak s ní pracovat? I to se dozvíte v dalším videu PsychologieVykonu.cz.
Více...Pokud chcete zlepšit svou sportovní výkonnost, musíte být ochotní něco změnit. A jaké období je k tomu příhodnější, než konec roku - čas tradičního bilancování a plánování. Těchto třiadvacet předsevzetí vám napoví, jak můžete v příštím roce posunout svou mentalitu na vyšší úroveň.
Více...Stanovování cílů ("goal setting") je jedním ze základních sportovně psychologických témat. A to jednoduše proto, že každý, kdo se chce zlepšovat, si neustále stanovuje nějaké cíle. Často však nejsou konkrétně formulovány a zůstávají v obecné rovině ("chci podávat co nejlepší výkony"). Optimálně stanovený cíl by pak měl sportovci pomoci v dalším rozvoji jeho schopností - ale stejně tak chybně stanovený cíl může mít značně negativní dopady na jeho efektivitu tréninku, vytrvalost či sebedůvěru. Jak tedy s cíli pracovat co nejefektivněji?
Více...Shodou okolností jsem po obou srpnových seminářích dostal téměř identickou otázku - jak ze sportovně-psychologického hlediska zvládat přestávky mezi dvěma zápasy v jeden den (či mezi rozběhy, mezi pokusy, mezi poločasy...). Tedy situaci, kdy jsem právě dokončil určitý výkon a v řádu minut či hodin mě čeká další.
Více...Hlavně nesmím trefit to jezero...A sakra...Možná jste si už někdy všimli zvláštního úkazu. Když vás napadne, že se něco nesmí stát, s až nápadnou pravidelností se právě to stane. Jak lze tento fenomén vysvětlit a lze se mu nějak bránit?
Více...Něco, co všichni chtějí, ale málokdo vlastně ví, co to je. Něco, o čem každý mluví, ale málokdo to dokáže popsat. Sebevědomí. V tomto textu se pokusím nastínit základní omyl, týkající se sebevědomí, vyplývající z toho, že je nesprávně pochopeno. Sebevědomí skutečně může mít každý. Jen musíte zahodit to, jak jste o něm doposud uvažovali.
Více...Tento článek je věnován jedné z klasických metod sportovní psychologie - vizualizaci. Na konkrétním příkladu si ukážeme, co to vizualizace je a jak se dá v moderní přípravě sportovců využít. Cílem tohoto textu je vizualizaci demystifikovat a poukázat na to, že se jedná o srozumitelnou, logickou a pragmatickou metodu - v rozporu s tím, jak "magicky" a "metafyzicky" je často prezentována.
Více...Tento turnaj se české reprezentaci nepovedl. Každý má svůj názor na to, kdo za to může. Ale já se v tomto článku pokusím přinést jiný úhel pohledu - sportovní psychologii. Jaké tři hlavní chyby jsem u českého týmu zaznamenal a jak je napravit?
Více...Chcete zlepšit své sportovní výkony? Lépe zvládat svou psychiku? Prvním krokem je zbavit se sportovních klišé!
Více...Co je to pozitivní zpětná vazba a proč je často špatně pochopena?
Více...Proč vaše děti začaly se sportem, proč ho dělají dnes a co si z něho odnesou, aneb zamyslete se, než se začnete vyptávat.
Více...Vítám Vás na blogu PsychologieVykonu.cz. Bude mi sloužit jako platforma pro komunikaci mých nápadů, myšlenek a zkušeností z oblasti sportovní psychologie. Věřím, že v něm naleznete užitečné a podnětné informace a budete se rádi vracet.
Více...