Článek Mgr. Václava Petráše

Sedm inspirativních příběhů

Mgr. Václav Petráš

26. 1. 2021

"Možná jsem začal příliš pozdě." "Asi mi už ujel vlak." "Když se to nepovedlo hned, tak už se to nejspíše nepovede."

Pokud vás někdy napadají podobné myšlenky, přečtěte si těchto sedm krátkých příběhů, které vám dodají inspiraci.

  • 1.

    Hakeem Olajuwon

  • Jeden z nejlepších basketbalistů v historii NBA se proslavil mimo jiné tím, jak zdánlivě bez námahy dokázal smečovat - vysloužil si díky tomu přezdívku "The Dream", neboť jeho bývalý trenér jednou pronesl, že jeho smeče vypadají jako ve snu.

    V mládí se však Olajuwon věnoval zcela jiným aktivitám - byl fotbalovým brankářem. Basketbal si poprvé zahrál teprve v 15 letech. Už o 6 let později, v roce 1984, hrál svou první sezónu v NBA a cena pro nejlepšího nováčka roku mu utekla jen proto, že ve stejné sezóně začal svou pouť v NBA i Michael Jordan.

  • 2.

    Paul Scholes

  • Paul Scholes se stal legendou světového fotbalu. Ale cesta to rozhodně nebyla rychlá ani jednoduchá.

    Takto o Scholesovi mluvil bývalý šéf akademie Manchesteru United, Les Kershaw:

    V 16 letech jsme mohli nechat Scholese hrát jen 20 minut za zápas. Byl malý. Měl astma. Neměl sílu. Neměl energii. Nebyl atletický. Neměl výdrž.

    Kdyby byl Scholes v horším klubu, zbavili by se ho a nejspíše by nakonec vůbec nehrál. My dali Scholesovi šanci, tomu úžasnému technikovi. A kolik měl nakonec startů v reprezentaci? Šedesát šest.

  • 3.

    Diana Nyad

  • Tato dálková plavkyně se rozhodla ukončit svou kariéru ve 29 letech. Zvládla se do té doby proslavit řadou skvělých výkonů, ale jeden cíl zůstal nepokořen - přeplavat z Kuby na Floridu. A tak se v 60 letech rozhodla svůj sportovní důchod přerušit.

    Po několika pokusech se jí nakonec skutečně podařilo jako prvnímu člověku na světě z Kuby na Floridu přeplavat (vzdálenost 164 km) bez pomoci klece proti žralokům. V 64 letech.

  • 4.

    Kurt Warner

  • Poté, co tento quarterback nebyl vybrán v draftu žádným týmem do NFL, musel se začít živit doplňováním zboží do regálů za 5 dolarů na hodinu. O rok později se vrátil k fotbalu v nižší soutěži, zahrál si i v Evropě za Amsterdam Admirals, až mu následně tým Rams z NFL nabídl pozici třetího quarterbacka.

    Vlivem zranění a dalších okolností sezónu 1999 začal jako týmová jednička a vedlo to k jednomu z nejpohádkovějších příběhů v historii soutěže. Rams vyhráli Super Bowl, Warner se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a po sezóně podepsal kontrakt na 47 milionů dolarů. V NFL následně působil dalších deset let a připsal si ještě jedno ocenění pro nejužitečnějšího hráče soutěže.

  • 5.

    Phylicia George

  • Kanadská sportovkyně Phylicia George je na tomto seznamu hned ze dvou důvodů. V roce 2012 se představila na OH v Londýně, kde skončila pátá v běhu na 100m překážek. Atletice se přitom začala věnovat až v 15 letech a dostala se k ní tak, a že se jí zalíbilo soutěžit se svým otcem v běhu přes parkoviště.

    V roce 2016 se začala zajímat o zcela jinou disciplínu - boby. A už o dva roky později získala ve dvojbobu na OH v Pchjongčchangu bronzovou medaili.

  • 6.

    Rocky Marciano

  • Tento fenomenální boxer ukončil svou kariéru s bilancí 49 výher, 0 remíz, 0 proher. Je jediným šampionem v těžké váze, který zůstal v kariéře neporažen.

    Boxu se přitom naplno začal věnovat až ve svých 25 letech. V mládí totiž hrál také baseball a americký fotbal, a ve svých 20 letech (1943) byl povolán do armády, kde se mimo jiné podílel na transportu zásob z Anglie do Normandie.

  • 7.

    Dazzy Vance

  • Tento baseballový nadhazovač neměl zrovna raketový vstup do profesionální kariéry. Ve svých 31 letech neměl na svém kontě ani jeden vyhraný zápas. Vystřídal řadu týmů, obvykle dělal náhradníka a každý zápas, ve kterém startoval, prohrál.

    Nakonec si však v kariéře připsal 197 vítězství, dokázal být 7 sezón v řadě nejlepší v počtu naházených strikeoutů, v nejvyšší soutěži hrál až do svých 44 let a stal se členem Baseballové síně slávy.


    Nikdy není pozdě na to zkusit si jít za svými sny!

    - Mgr. Václav Petráš



    Ukázka z exkluzivních videí





Václav Petráš

Mgr. Václav Petráš

Sportovní psycholog

Spolupracuje s českými i zahraničními sportovci a řadou organizací (Český hokej, HC Oceláři Třinec).

Má zkušenosti s mentální přípravou sportovců během takových úspěchů, jako byly zisky titulů v nejvyšších soutěžích či triumfy na tenisových grandslamech.






Z nabídky kurzů a webinářů


Kurz psychologie vítězství
3000,-

Psychologie vítězství

Nesmírně přínosný. Nadčasový. Praktický. Komplexní a přitom srozumitelný. I tak popsaly stovky předchozích účastníků tento online kurz.

Naučte se myslet jako šampioni i vy!

Více...
Členství v akademii
Měsíční či roční poplatek

Členství v Akademii

Každý měsíc nová videa, odpovědi na vaše otázky, diskuze pro členy a exkluzivní materiály.

Přidejte se ke skvělé komunitě, která ví, že sport je o hlavě!

Více...
Kurz pro trenéry mládeže
4500,-

Pro trenéry mládeže

Zvýhodněný balík populárních kurzů pro trenéry. Desítky hodin praktických rad a tipů, které budete moci okamžitě využít ve své trenérské práci.

Buďte tím nejlepším možným trenérem!

Více...
Balík webinářů
750,-

Balík webinářů

Cenově zvýhodněný balík 7 sportovně-psychologických webinářů Mgr. Václava Petráše za cenu 5.

Ušetřete a začněte se vzdělávat ještě dnes!

Více...
Kurz pro rodiče sportovců
1999,-

Pro rodiče

Pomozte svému dítěti lépe zvládat tlak, udržovat koncentraci či budovat pevné sebevědomí.

Staňte se svému dítěti skvělým "mentálním koučem"!

Více...
webináře zdarma
ZDARMA

Webináře zdarma

Nabídka volně dostupných webinářů Mgr. Václava Petráše. Stačí se zdarma zaregistrovat.

Za jejich shlédnutí nezaplatíte ani korunu!

Více...

Kontakt

Mgr. Václav Petráš

  Web: PsychologieVykonu.cz

  Telefon: 774 211 687

  Email: petras@psychologievykonu.cz

  Facebook: PsychologieVykonu.cz

  Twitter: @Sport_psycholog

  Youtube kanál: PsychologieVykonu.cz

  Adresa: Masarykovy sady 28, Č. Těšín

Blog