Příběh rekordního střelce

Příběh Stepha Curryho a jeho týmu Golden State je fascinující. Od roku 2015 se dokázali pětkrát v řadě dostat do finále NBA (titul získali 3x). Navíc to zvládli stylem, který způsobil revoluci v tom, jak se uvažuje o moderním basketbalu – Steph Curry totiž demonstroval, že s inovativním přístupem k tréninku se lze dostat k nové úrovni konzistence při střelbě trojek, a to i pod tím největším tlakem (a ještě dodám, že s výškou „pouhých“ 188cm).

I proto je Curry od letošního roku držitelem největšího počtu nastřílených trojek v historii NBA (mimochodem, o Curryho přístupu k tréninku a mentální přípravě se můžete dozvědět v programu Mentální příprava v kostce, který najdete v Akademii)


Steph Curry


Před dvěma lety ale skončil tým Golden State v základní část soutěže s bilancí 15 výher – 50 porážek (poslední místo v soutěži). Steph Curry tuto sezónu musel vynechat kvůli zlomené ruce. Loni se již Curry do hry vrátil, ale Golden State opět neprošli do play-off.

Došlo k výrazné obměně týmu a Golden State již nebyl považován za celek, který je rok od roku favoritem na zisk titulu. Když televizní analytici diskutovali o tom, kolik dalších titulů dokáže Steph Curry ve své kariéře získat, došli k jednoznačnému závěru - 0.


Steph Curry


Nyní poskočme do letošní (2022) finálové série proti Bostonu Celtics. V pátém zápase se stalo něco, co bylo nepředstavitelné – Steph Curry měl devět třibodových pokusů, a devětkrát neuspěl.

Nulaprocentní úspěšnost střelby za tři body u rekordního střelce byla šokující. Jde však o důležitou připomínku toho, že nikdo není robot a že se „den blbec“ může stát každému. Ti nejlepší se však něčím takovým nenechají rozhodit a dál věří procesu, který je dostal tam, kde jsou. A přesně takto zareagoval Steph Curry:

„Samozřejmě, že mě to jako střelce štve“ řekl Curry po pátém zápase, „Naštěstí (střelba) není to jediné, co na kurtu děláte.“

„Je zřejmé, že mé dlouhodobé statistiky říkají, že v příštím zápase zastřílím lépe. Těším se na to, jak se odrazím zpátky k normálu.“

Šestý zápas Stepha Curryho? Jedenáct pokusů za tři body, šest trojek. Vítězství v zápase a v celé sérii, další titul v NBA a tentokráte i první ocenění MVP pro nejužitečnějšího hráče finálové série.

Mentalita šampionů není o tom, že nikdy neselžou, ale o tom, že ví, že se jejich dovednosti ani po tom nejhorším výkonu nikam neztratily. Věřit své přípravě a dlouhodobému standardu své výkonnosti je klíčem k dlouhodobé konzistenci, která vás může dostat až na vrchol.


Steph Curry

Přečtěte si desítky příběhů a praktických doporučení v nové knize Psychologie vítězství:
Aktuálně - právě probíhá registrace do dvou nových programů:

MENTÁLNÍ PŘÍPRAVA V KOSTCE
PSYCHOLOGIE EFEKTIVNÍHO TRÉNINKU


Další inspirace: Učte se od těch nejlepších

Unikátní rozhovory Václava Petráše s hosty o mentálních aspektech výkonu.