Kniha Psychologie vítězství - NYNÍ V PRODEJI!

Rozhovor s Jakubem Vondrašem

Krásný sportovní příběh si v uplynulé sezóně napsal hokejový brankář Jakub Vondraš, člen prémiové Akademie PsychologieVykonu.cz. Ještě v únoru tento teprve sedmnáctiletý hráč chytal druhou nejvyšší soutěž. Už na jaře pak v playoff juniorské extraligy skvělými výkony pomohl Plzni k mistrovskému titulu. V červenci pak byl dokonce draftován do NHL!

Jaké techniky se naučil v Akademii? Jak se mentálně připravoval na zápasy a s jakým přístupem šel do rozhodujícího sedmého zápasu finálové série? I to se dozvíte v tomto rozhovoru.

Máš za sebou řadu vypjatých momentů v playoff, finálová série šla až do rozhodujícího sedmého zápasu. Co je podle tebe pro zvládnutí těchto nátlakových situací důležité?

Nejdůležitější byla práce s nervozitou, kterou jsem zvládl relativně dobře. Hodně jsem se opíral o můj tréninkový proces. Vím, že mám natrénováno a chytat umím. Každý den dávám do tréninku své maximum a trénuji na maximum. To mi velmi pomohlo. Před výkonem jsem pracoval na správném nabuzení, koncentraci a s dobrým sebevědomím. Věděl jsem, jaký je můj průměrný výkon a za ním jsem si šel, ať byly okolnosti jakékoliv.

Věděl jsem, jaký je můj průměrný výkon a za ním jsem si šel, ať byly okolnosti jakékoliv.

V čem pro tebe bylo užitečné členství v Akademii?

Za jediný rok jsem se dozvěděl strašně moc informací a velmi mě posunuly, a je to jednoznačně nedílná součást mého úspěchu. Nebál bych se říct, že psychika je moje silná stránka a hlavně kvůli tomu jsem zvládl sedmý zápas finále.

Jaké pomůcky z Akademie používáš v praxi?

Vždy si udělám nějaké cvičení, aby ze mě odpadla nervozita. Například si řeknu, co mohu ovlivnit a udělám pro to maximum. Nabudím se psychicky oblíbenou hudbou či dýchací technikou. Během zápasu jsem jen tady a teď, soustředím se na svůj výkon a v koncentraci se udržuji dechovým cvičením.

Co bys poradil hráčům, kteří zatím na své psychice nepracují? Na jaké oblasti by měli začít?

Psychika je to, co odlišuje nejlepší hráče od těch skvělých. Fyzicky můžeme dosáhnout maximálního potenciálu, ale u psychiky žádný strop není, tím pádem je zde neomezený potencionál. Začít by měli hlavně u sebe samotných. Myslím, že je důležité poznat sebe a vědět, co nám dělá největší problém a od toho se odpíchnout.

Komu bys Akademii doporučil?

Všem těm, kteří se pohybují ve sportovním odvětví. V dnešní době je mentální příprava nedílnou součástí sportovního výkonu a neměla by se opomíjet. Myslím, že si zde každý najde své.

Psychika je to, co odlišuje nejlepší hráče od těch skvělých.

Jaké máš cíle do budoucna?

Hlavním je se z tohoto úspěchu neuspokojit, spíše to brát jako další motivaci a pracovat ještě více. Mám v hlavě jasnou vizi a za ní si jdu, ale můj cíl je být každý den o něco lepší, jít krok po kroku a dosáhnout svého. A hlavně si tu každodenní práci užívat!

Díky za rozhovor!




Aktuálně - právě probíhá registrace do těchto programů:

MENTÁLNÍ PŘÍPRAVA V KOSTCE
PSYCHOLOGIE VÍTĚZSTVÍ
PSYCHOLOGIE EFEKTIVNÍHO TRÉNINKU


Další inspirace: Učte se od těch nejlepších

Unikátní rozhovory Václava Petráše s hosty o mentálních aspektech výkonu.