Jak si poradit se selhnáním

Čtyři tipy pro trenéry mládeže

Jak navázat lepší vztah s rodiči vašich svěřenců? Jak rozvíjet zdravou týmovou kulturu? Jak podnítit otevřenější komunikaci s mladými sportovci? Přečtěte si čtyři tipy pro mládežnické trenéry.

 • 1.

  Od historek ke kultuře

 • Vždy se snažte co nejvíce přizpůsobit konkrétnímu sportovci či týmu - ať už jde o volbu náročnosti cvičení či vymýšlení týmového pokřiku.

  Když jeden z nejlepších hráčů v mládežnickém fotbalovém týmu odehrál katastrofální zápas, trenér se snažil přijít na to, čím to bylo způsobeno.

  Zjistil, že bratr tohoto hráče o víkendu slavil narozeniny. Chlapec tak hrál den před zápasem asi do dvou hodin ráno nové hry na Playstationu a těsně před zápasem se přejedl slavnostními palačinkami se zmrzlinou.

  Z této úsměvné příhody se stal týmový folklor a od toho dne si pak na konci posledního tréninku před zápasem hráči vždy společně zakřičeli "Palačinky nejíme, Playstation odpojíme!".

  Takovéto využití konkrétní historky pro následné utváření týmové kultury je pro mladé sportovce mnohem srozumitelnější, než obecná hesla a doporučení, jako "Hlídejte si životosprávu!".

 • 2.

  Nakopněte otevřenější komunikaci

 • Pokud chcete získat jedinečné informace a zároveň dát svěřencům najevo, že je berete jako individuality, nechte každého napsat odpověď na tuto otázku:


  Jak navázat vztah se svými svěřenci?

  Možná zjistíte, že se rodiče jednoho z vašich svěřenců rozvádějí a těžko se mu nyní na tréninku soustředí. Nebo třeba to, že jeden z vašich svěřenců potřebuje nejprve vidět, jak někdo jiný dělá nové tréninkové cvičení před ním, aby ho dokázal pochopit. Nebo se dozvíte alespoň to, že je někdo fanouškem nějakého týmu, sportovce či filmu.

  Všechny tyto informace vám mohou pomoci ještě více individualizovat svůj přístup k vašim svěřencům a otevřít další komunikaci. Rozhodně tím jasně svým svěřencům sdělíte, že vám na jejich názorech a postojích záleží.

  Osobní tip:

  Takto projevený zájem o názory druhého člověka je klíčovou složkou budování vzájemného vztahu.

  Když mám na začátku spolupráce pocit, že se mi nedaří mladého sportovce "rozmluvit", zeptám se ho na jeho oblíbenou počítačovou hru/film/seriál. Rozpovídám se pak o tom, co já osobně právě na této hře či filmu mám (či nemám) rád a pak se jich zeptám na další názory - například, jestli je podle nich lepší hra A či B, a proč.

  Ať už se jedná o osmnáctiletého mladíka či osmiletou dívku, dávám jasně najevo, že považuji jejich názor za důležitý a užitečný. Se stejnou zvědavostí se pak vrátím ke sportovním tématům - a v drtivé většině případů je vzájemná komunikace na zcela jiné úrovni. Jen díky několika minutám intenzivně projeveného respektu a validizaci jejich zájmů a postojů.

 • 3.

  Rozcvička s rodiči

 • Jestliže se vám nedaří navázat kvalitní vztah s rodiči vašich svěřenců a chcete s tím něco udělat, využijte k tomu třeba rozcvičku při domácích zápasech.

  Během toho, co se váš tým rozcvičuje, zajděte se pozdravit s přítomnými rodiči, řekněte jim, na čem jste se sportovci tento týden pracovali (a co tedy mají rodiče během zápasu náležitě ocenit) či co jsou hlavní pokyny, které jste hráčům před zápasem udíleli.

  Touto pravidelnou několikaminutovou konverzací můžete rodičům prokázat, že je chcete co nejvíce zapojit a informovat, ale zároveň tím napomáháte i tomu, abyste sjednotili vaši a rodičovskou hodnotící perspektivu.

  Když rodiče opakovaně uslyší (a v zápase pak uvidí), že vám nejde primárně o výsledek zápasu, ale o to, aby se každý jednotlivec posouval vpřed či o to, aby se hráči beze strachu snažili během zápasu využívat herní prvky, na kterých v poslední době pracovali, i když to zatím vede k častějším chybám, bude to k podobnému hodnocení nabádat i je.

  Jednotnost v tom, co od mladých sportovců očekává trenér a rodič, či v tom, jakým způsobem se zápasy hodnotí v kabině a v autě po cestě domů, je důležitou součástí optimálně fungující sportovní organizace.

 • 4.

  Kdo osladil trénink?

 • Jednou z podstatných lekcí v jakémkoli kolektivu je to, že by si jednotliví členové neměli vzájemně kazit náladu, ať už se ten den cítí jakkoliv. Při snaze o podání dobrého výkonu a občasné frustraci při učení se nových dovedností se na tento aspekt někdy zapomíná.

  Originální způsob, jak k tomuto lze přistoupit ve výchově mladých sportovců, zvolil trenér, který vyrobil ze starého poháru a cukřenky novou trofej. Tým pak na konci každého tréninku zvolil toho hráče, který ostatním nejvíce "osladil" jejich den.

  Mohlo jít o hráče, který se snažil ostatní podpořit, když se jim nedařilo (nebo když se nedařilo ani jemu samotnému), či třeba o hráčku, která dokázala i při náročném kondičním cvičení ostatní něčím rozesmát.

  Zdůrazňování a oceňování i těch složek charakteru, které nejsou nutně přímo spojeny se sportovním výkonem, je zásadním krokem k vytvoření zdravé skupinové kultury.
O autorovi

Mgr. Václav Petráš je sportovní psycholog, zaměřující se na mentální aspekty špičkového sportovního výkonu. Spolupracuje s českými i zahraničními vrcholovými sportovci, včetně několikanásobné grandslamové vítězky či reprezentantů v nejrůznějších sportovních disciplínách. Je sportovním psychologem hokejové akademie HC Oceláři Třinec. Mezi další organizace, využívající jeho služby, patří HC Vítkovice Ridera, Český svaz ledního hokeje a řada dalších.

TIP: Klikněte na fotku pro kompletní profil.


PublikaceElektronická kniha "Psychologie výkonu" obsahuje sbírku textů sportovního psychologa Mgr. Václava Petráše, včetně dříve nepublikovaných materiálů.

Ke stažení je zcela ZDARMA

Ukázky z blogu a videíOsm rodičovských chyb

Jakých chyb se dopouštějí rodiče mladých sportovců, proč jsou tak škodlivé a jak je napravit. A k tomu komix o ukázkově chybujícím tatínkovi.

Další články a videa naleznete na blogu PsychologieVykonu.cz.

Kontakt

Mgr. Václav Petráš

  Web: PsychologieVykonu.cz

  Telefon: 774 211 687

  Email: petras@psychologievykonu.cz

  Facebook: PsychologieVykonu.cz

  Twitter: @Sport_psycholog

  Youtube kanál: PsychologieVykonu.cz

  Adresa: Masarykovy sady 28, Č. Těšín

Blog