Psychologie Výkonu - Blog

Mgr. Václav Petráš - sportovní psycholog

Sportovní psychologie

Zbavte se sportovních klišé

Chcete zlepšit své sportovní výkony? Lépe zvládat svou psychiku? Prvním krokem je zbavit se sportovních klišé!

Každý je zná - sportovní klišé, která slyšíme v každém rozhovoru a tiskové konferenci:

"Musím na hřišti nechat úplně všechno."
"Musíme se poučit z chyb."
"Musíme dodržovat taktické pokyny."
"Ve sportu je možné všechno."
"Dnes nám chybělo trochu toho štěstíčka."
"Fotbal se hraje 90 minut."
"Máme to v hlavách."
"Musíme do toho dát srdíčko."
"Musíme se probudit."

To jen stručný výběr z obvyklých frází, které využívají sportovci, trenéři, komentátoři i fanoušci.

Možná si říkáte, co to má společného se sportovní psychologií? Je to jednoduché. Když pracuji se sportovci, trenéry a týmy, jdu po detailech. Hledám ty nejmenší drobnosti v jejich přípravě na zápas, v jejich tréninku, v tom, na co se během zápasu soustředí, na co před zápasem myslí, jak reagují na úspěchy a neúspěchy. Zajímám se o konkrétní, téměř "hmatatelné" mentální aspekty výkonu. Jsem pragmatik, chápu, že sportovec je již unaven neustálým odpovídáním na stejné otázky a vytvoří si sadu obecných frází. Problém ale nastává v okamžiku, kdy tyto fráze nahrazují jeho sebereflexi.

Sportovní výkon

Sportovní klišé se dostávají do našeho přemýšlení

Ukažme si to na smyšleném profesionálním fotbalistovi - Ondřejovi. Fiktivní Ondřej se na mě obrátí proto, že pociťuje výrazný pokles formy. Posledních několik měsíců podává slabší výkony, než tomu bylo v předchozích letech. Mimo jiné mě zajímá, jestli se něco změnilo z hlediska jeho přístupu k zápasu:

Já: "S čím jste šel do svého posledního zápasu? Nad čím jste přemýšlel těsně před výkopem?
Ondřej: "Že musím nechat na hřišti úplně všechno, dát do toho srdíčko."
Já: "Co to znamená?"
Ondřej: "Jít do všeho naplno."
Já: "Aha. Šel jste do všeho naplno?"
Ondřej: "No...Ne."
Já: "Proč ne?"
Ondřej: "Nevím...Ono to asi ani nejde."
Já: "A co to tedy konkrétně znamená, když si před zápasem říkáte, že do toho musíte dát srdíčko? Jsou to nějaké konkrétní situace, které si představujete, nebo třeba vzpomínáte na nějaké části z minulých zápasů, kdy se Vám to dařilo?
Ondřej: "To nevím. Ono je to tak nějak automatické, už na to vlastně nemyslím."
Já: "Dobře, tak to zkusme jinak. Zapomeňme na ty obvyklé, "automatické" myšlenky - musím do toho dát vše, musím do toho jít naplno, a tak dále. Zcela konkrétně zrovna před posledním zápasem, co Vás napadlo?"
Ondřej: "No, poslední dobou se mi v zápasech nedařilo. Upřímně jsem si myslel, že už nebudu v základní sestavě. Byl jsem dost nervózní a říkal jsem si, že hlavně nesmím zahodit nějakou tutovku."

Vidíte ten rozdíl? Z "musím do toho dát všechno" je najednou "hlavně nesmím zahodit tutovku". Z obecného, nicneříkajícího rčení je zcela konkrétní a uchopitelná myšlenka. A s takovou myšlenkou už lze pracovat. Přestože je tento příklad smyšlený, podobné "rozbourávání" obecných frází bývá častou nutností při spolupráci s velkou částí mých klientů.

Pokud chcete vyladit svou sportovní psychiku, první věcí, kterou udělejte, je vymazání jakýchkoli klišé ze svého uvažování a slovníku. Je to jakási "bariéra", která brání vidět ty podstatné, konkrétní informace. A dokud se za tou bariérou budete (byť nevědomky) schovávat, jakákoli řešení budou vždy pouze povrchní.

Chcete-li na tomto úkolu začít pracovat, můžete si vybrat jednu z těchto frází - například ono zmiňované "musím do toho dát úplně vše", a rozebrat ji. Dekonstruovat ji. Nepotřebujete k tomu nikoho dalšího, prostě sami sebe přimějte být zcela konkrétní a věcný. Ptejte se sami sebe stále dokola na další podrobnosti.

 • Co to znamená, že do toho v příštím zápase dám úplně vše?
 • V čem to bude jiné oproti tomu, co dělám vždy?
 • Co bych mohl změnit, tak, abych ještě zvýšil své nasazení během zápasu?
 • Jak bude vypadat první minuta zápasu? Na čem se pozná, že do toho dávám vše?
 • Poznají to na mě ostatní, že do toho dávám vše?
 • Co když se mi něco nepovede, udělám chybu. Jak bude vypadat moje reakce, abych do toho stále dával vše?
 • Co když už budu vyčerpaný, co můžu udělat pro to, abych udržel plné nasazení?
 • V jakých situacích se mi v minulých zápasech stávalo, že jsem do toho nedal vše? Proč se to stalo? Jak to udělám příště, aby se to neopakovalo?
 • Na co se budu soustředit?

Takto bych mohl pokračovat na desítky dalších řádků, ale snad je to dostatečný příklad toho, jak je možné přejít od obecných, prázdných frází a myšlenek ke konkrétním krokům, které chci v příštím zápase realizovat. Nejde o jednoduchou věc, ale vyplatí se do ní investovat čas a snahu. Jde o jistou formu sebereflexe, která je naprosto klíčovým faktorem psychologie sportovního výkonu. Ale o tom si více povíme zase v jiném článku.

Přeji mnoho úspěchů ve sportovním (i jiném) snažení a pamatujte - hlavně do toho "nedávejte srdíčko" ;-) .


Mgr. Václav Petráš

Sportovní psycholog, zaměřující se na mentální aspekty špičkového výkonu, optimalizaci výkonu, umění vyhrávat.

Profil

Mgr. Václav Petráš Sportovní psycholog

Absolvent psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Zajímám se o to, jak poražení prohrávají a jak vítězové vítězí, abych pomohl poraženému vyhrát a vítězovi pokořit své vlastní hranice.

Václav Petráš

Při práci s klienty kladu důraz zejména na efektivitu, pozitivitu a užitečnost každého setkání.

Mé osobní zkušenosti a přehled ze sportovní oblasti mi umožňují mluvit se sportovci "jejich jazykem". Sport je pro mě vášní, psychologie nástrojem.

V mém přístupu se snoubí přirozená zvědavost, snaha najít vždy ještě o něco lepší řešení a kriticky analytické uvažování. Cíleně se vzdělávám v nejnovějších psychologických výzkumech a poznatcích. Neustále na sobě pracuji a prozkoumávám hranice toho, co vše může sportovní psycholog pro sportovce udělat.

Mohlo by Vás zajímat

 • Získal jsem medaile na mistrovství republiky v golfu či softballe, úspěšný jsem byl i na dalších golfových turnajích či v jiných soutěžích. Závodně jsem se v mládežnických kategoriích věnoval i hokeji a házené.
 • Se svým výzkumem , zaměřeným na přehodnocení některých tradičních směrů uvažování ve sportovní psychologii, jsem zvítězil v Mezinárodní soutěži studentských psychologických prací .
 • Jsem publikovaným autorem v odborných psychologických periodikách, například v časopise Svět nadání či Psychoterapie. Připravuji monografii zaměřenou na psychologii výkonu v oblasti sportu.