Máte na víc. Otázkou není jestli, ale jak.
Sportovně psychologické poradenství, mentální příprava sportovců a týmů.
Mgr. Václav Petráš - Sportovní psycholog

  Telefon: 774 211 687

  Email: petras@psychologievykonu.cz

Zajímám se o to, jak poražení prohrávají a jak vítězové vítězí, abych pomohl poraženému vyhrát a vítězovi pokořit své vlastní hranice.

Jestliže chcete podávat stabilně lepší výkony, pomohu Vám. Pokud toužíte po vítězstvích, můžeme společně zvýšit Vaše šance. Pokud chcete udělat vše pro to, abyste byli co nejlepší v tom, co děláte, budeme si rozumět.

Ať už máte obtíže s emoční stránkou sportu, s nízkým sebevědomím, nekonzistentními výkony, nezvládáním tlaku okolí či prostě hledáte cesty, jak být lepším, nabízím Vám své služby.

Jsem sportovní psycholog s bohatými sportovními zkušenostmi. Na psychologii výkonu jsem se zaměřil ještě dříve, než jsem vůbec začal psychologii studovat. Tento "náskok" a úzká profilace mi umožnily získat rozsáhlý přehled o tradičních přístupech ve sportovní psychologii, ale také o inovativních a moderních světových trendech. Vždy jsem hledal vědu, seriózní zahraniční vědecké výzkumy, logickou teorii - nikoliv prázdné fráze a krátkodobé placebo.

Mám jasnou představu o tom, jak se v současnosti dělá sportovní psychologie a ještě jasnější představu o tom, proč jí chci dělat jinak.

Efektivně, zapáleně, inovativně. Pro trenéry, týmy a sportovce jakékoli úrovně a všech věkových kategorií.

Jako sportovní psycholog spolupracuji s klienty zejména z Ostravy a okolí, potažmo z celého Moravskoslezského kraje, aktuálně sídlím v Českém Těšíne. Nabízím rovněž možnost online konzultací.

Sportovní psycholog Ostrava

Mgr. Václav Petráš
Sportovní psycholog


Psychologie sportovního výkonu

Poskytuji moderní psychologické poradenství, zaměřené na zlepšení sportovního výkonu. Do svého přístupu přináším inovaci, důraz na nejnovější vědecké poznatky z oblasti výkonové psychologie a neurologie. Nenabízím kouzla ani neslibuji zázračný univerzální recept. Soustředím se na efektivitu - pokud na sobě chcete pracovat, pomohu vám k tomu, aby Vaše snaha vedla k dlouhodobým pozitivním změnám.

Co můžete očekávat

Efektivita

Kladu důraz na užitečnost a smysluplnost své práce. Ať už jde o konzultaci, workshop či dlouhodobou mentální přípravu, musí pro Vás být vždy přínosné.

Mám upřímnou touhu vidět své klienty dosáhnout svého potenciálu. Efektivní práce je klíčem k tomuto cíli.

Inovace

Pracuji s nejmodernějšími vědeckými poznatky, přináším vlastní know-how, kreativitu a analytické myšlení.

Nemám rád banalitu. Nikdy ode mě neuslyšíte "hlavně myslete pozitivně". To není má představa moderní sportovní psychologie.

Pozitivita

Jsem vždy optimistický. Věřím ve snahu, úsilí, odhodlání. Pokaždé se dá najít způsob, jak se zlepšit. Sport je mou vášní a věnuji se mu celý život, rozumím mu, dívám se na svět "sportovně soutěživým" pohledem. Jsem nadšeným sportovním psychologem, který Vás nikdy nenechá se vzdát.

Spolupracuji s jednotlivci, skupinami, týmy. Poskytuji možnost online poradenství pro případ, že není možné realizovat osobní setkání. Pořádám workshopy a seberozvojové semináře.

Máte zájem o konzultaci, workshop, či jinou formu spolupráce? Zajímá Vás, co bych mohl nabídnout právě Vám? Máte jakékoli dotazy? Neváhejte mě kontaktovat.

Ceník a často kladené otázky

 • Ceník individuálních služeb platný od 01/2017

  Služba Délka Cena
  Běžná konzultace 60 - 120 minut 500 Kč za 60 minut

  Ceny při skupinové spolupráci (práce s celým týmem, apod.) jsou stanoveny dohodou.

 • Kde najdu reference?

  Nejsem zastáncem zveřejňování jmen svých klientů či vystavování společných fotografií. Spolupráci s psychologem považuji za důvěrnou informaci a z čistě etického hlediska proto nikdy nepožádám žádného ze svých individuálních klientů, abych mohl zveřejnit jeho jméno.

  Z tohoto důvodu poskytuji pouze obecné informace. Pracuji se sportovci všech věkových i výkonnostních kategorií - od "okresního přeboru" až po reprezentanty a sportovce světové úrovně. Z hlediska sportovních disciplín se jedná například o hokej, fotbal, tenis, badminton, kulečník, sportovní střelbu, tanec, skoky na lyžích, parkur, basketbal, plavání, baseball či požární sport. Mezi mé klienty patří mimo jiné i sportovní asociace či extraligový hokejový klub.

 • Nemohu přijít na domluvenou konzultaci, co mám udělat?

  Tak, jako uznávám racionální a logický přístup v psychologii, uvažuji stejně i z obchodního hlediska. Pokud konzultace neproběhne, nic za ní nezaplatíte, ať už jste ji zrušili měsíc předem, nebo pět minut před začátkem. Ve změně termínu není žádný problém, vycházím svým klientům maximálně vstříc. Jednoduše mě kontaktujte.

  Pokud však dojde k opakovanému nedodržování smluvených termínů, je pak před domluvením další konzultace vyžadováno zaplacení zálohy.

 • Nejsem sportovec, mohu se na Vás obrátit?

  Zaměřuji se na psychologii výkonu. Pokud se domníváte, že pro Vás může být můj přístup přínosný, kontaktujte mě, a vyjasníme si možnosti spolupráce. Sportovní prostředí není nutnou podmínkou - v rámci své praxe jsem se věnoval například stabilizaci a optimalizaci výkonu profesionálních umělců. Obecně rád spolupracuji s lidmi, kteří se snaží být ve svém oboru co nejlepší.

  Nevěnuji se však klinické psychologii ani manželskému, rodinnému či pedagogicko-psychologickému poradenství. Pro řešení obtíží z těchto oblastí se prosím obraťte na příslušné odborníky.

 • Jsem z jiné části republiky, osobní konzultace by pro mě nebyly časově zvládnutelné. Jaké jsou mé možnosti?

  Jako sportovní psycholog spolupracuji s klienty z Ostravy a okolních městech, jako Třinec, Karviná, Havířov, Český Těšín, Bohumín, Frýdek-Místek. Primárně se zaměřuji na poskytování služeb sportovní psychologie v Moravskoslezském kraji. Záleží však na individuální domluvě. V době moderních technologií se například konzultace přes videohovor stává běžnou praxí a je samozřejmě součástí služeb, které nabízím.

 • Kde probíhají konzultace?

  Sídlím v kanceláři v Českém Těšíně, kde probíhá většina individuálních konzultací. Při práci se skupinami a týmy dojíždím například do Ostravy, Frýdku-Místku, Karviné, či v rámci domluvy na libovolné místo v Moravskoslezském kraji. Jde opět o vzájemnou domluvu a ujasnění si časových možností.


Témata

S klienty se zabývám celou řadou témat, zásadních pro psychologii výkonu. Jsem flexibilní a přizpůsobuji se potřebám a požadavkům každého klienta. Pokud však chcete posunout svou mentální stránku výkonnosti na vyšší úroveň, pravděpodobně se budeme zabývat všemi níže uvedenými oblastmi - a pak mnoha dalšími.

Příklady témat, kterými se můžeme zabývat

Koncentrace

Schopnost soustředit se stojí na pozadí všech výkonnostních činností. Možná Vás překvapí, co vše lze udělat pro zlepšení Vaší koncentrace.

Sebedůvěra

Sebedůvěru lze podnítit pouze cíleným poznáváním svých schopností, důsledností a efektivitou v přípravě a schopností kvalitně analyzovat požadavky dané situace. Vše ostatní je jen optimismus či pesimismus. Naučím Vás potřebné mentální schopnosti.

Psychická odolnost

Psychická odolnost je závislá na vyvažování nervozity a stresu vůči relaxaci a regeneraci. Skutečně psychicky odolní sportovci nacházejí balanc mezi intenzitou výkonu a klidem regenerace. Každému však k psychické odolnosti může pomoci jiný postup.

Zvládání neúspěchu

Podání výkonu není klíčovým ukazatelem z hlediska hodnocení sportovního potenciálu. Klíčová je rychlost regenerace - ať už mentální či fyzická. Cílem je být schopen využít neúspěch ve svůj prospěch a okamžitě přejít do "protiútoku".

Motivace

Pokud nemáte motivaci na sobě pracovat, nebudu Vás přemlouvat - nejsem motivační řečník. Jsem tu od toho, abych Vám pomohl pracovat s Vaší motivací efektivním způsobem, naučil Vás flexibilně měnit perspektivy Vaší výkonové motivace a vedl Vás k přeměně Vaší motivace ve smysluplné činy a hmatatelné výsledky. Klíčovými podtématy jsou závazek či zodpovědnost.

Strach a úzkost

Časté téma nejen ve sportovní psychologii. Podle mnohých je strach nebezpečný faktor, ohrožující Váš výkon. Podle mě potenciálních 10% výkonu navíc. Stačí se "pouze" naučit svůj strach ovládat.

Cíle a očekávání

Něco chcete, něco od sebe čekáte. Něco od Vás chtějí a očekávají ostatní. Co když se tyto obrazy neshodují? Nebo co když vy sami nevíte, kam vlastně směřujete? K tomu slouží práce na stanovování cílů a zvládání očekávání sebe i okolí.

Vůle

Vůle je tím, co často odděluje elitu od průměru. Dobrou zprávou je, že vůli lze velmi dobře rozvíjet a trénovat. Tím se Vám otevřou nové možnosti v tréninku či samotném soutěžním výkonu.

Psychologické momentum

Zdánlivě neuchopitelné jevy jako je "špatná forma" či "vítězná série" se skrývají za pojmem psychologické momentum. Toto téma bylo klíčovým bodem mých sportovně psychologických výzkumů a skýtá doposud nevyužívaný potenciál pro zlepšení sportovní výkonnosti.

Řešíte právě některé z výše uvedených témat? Chcete si domluvit konzultaci či máte jakékoli otázky? Neváhejte mě kontaktovat.

Inovativní know-how

Jsem autorem modelu tří úrovní psychologie výkonu (3-PV). Tento model poskytuje komplexní psychologický rámec pro služby, které nabízím.

Psychologický model 3-PV

Stabilizace výkonu

1

Odstranění negativních jevů, které narušují Vaši výkonnost.

Optimalizace výkonu

2

Psychologie špičkového výkonu - jak dosáhnout svého potenciálu.

Pragmatika vítězství

3

Psychologie úspěchu - od osobního potenciálu k pragmatice vítězství.

Základy modelu 3-PV

Model se skládá ze tří úrovní - postupných kroků, které vedou ke zlepšení výkonu. Model vychází z vědecky ověřených výzkumů a nejmodernějších trendů v západní sportovní psychologii.

Na pozadí modelu 3-PV stojí snaha o sjednocení rozdílných přístupů ve sportovní psychologii. Integruji v něm dva myšlenkové směry - zaměření na eliminaci negativních jevů (stabilizace výkonu) a zaměření na získávání a posilování pozitivních mentálních schopností, jako je odolnost, koncentrace či zvládání tlaku (optimalizace výkonu). Tyto přístupy jsou na pozadí prvních dvou úrovní modelu 3-PV.

Cíl modelu 3-PV

Úrovně Stabilizace a Optimalizace vedou k tomu, aby sportovec dokázal plně využít svůj potenciál. Ve třetí úrovni modelu 3-PV je však důraz kladen na zásadní prvek sportu - vítězství. Cílem je využít každou maličkost ke zlepšení výkonu a překonávání osobních hranic. Někdy totiž skvělý výkon k výhře nestačí - je nutné umět vyhrávat.

Stabilizace, optimalizace, pragmatizace - to jsou tři úrovně psychologie výkonu, kterými můžeme společně projít. Ať už jste sportovec či trenér jakékoli úrovně, tato perspektiva nám umožní vždy najít počáteční bod a cíl naší spolupráce.

Kontakt

Mgr. Václav Petráš

  Web: PsychologieVykonu.cz

  Telefon: 774 211 687

  Email: petras@psychologievykonu.cz

  Facebook: PsychologieVykonu.cz

  Twitter: @Sport_psycholog

  Youtube kanál: PsychologieVykonu.cz

  Adresa: Masarykovy sady 28, Č. Těšín

Blog