6 kroků ke zvládnutí přemotivovanosti
Blíží se rozhodující zápas v playoff, finále grandslamu nebo třeba první reprezentační start – to jsou přesně ty chvíle, ve kterých se sportovci řešíme jejich přemotivovanost. Jak si pohlídat, aby vám touha uspět více pomohla, než svázala nohy?
-
1.
Pohádka, horor i vše mezi tím
-
2.
Jednička s hvězdičkou?
-
3.
Proč na to mám?
-
4.
Nejen co, ale i jak
-
5.
Přivítejte nervozitu
-
6.
Co chci získat?
Každý by si přál, aby právě při tom nejdůležitějším výkonu šlo všechno jako po másle. Jenže to je pouze jeden z mnoha scénářů, na který může dojít. Nemyslete jen na pohádkový průběh výkonu, ale i na možné překážky, na které můžete narazit a na to, jak se s nimi chcete vypořádat.
A pokud vás pod vlivem nervozity napadá „hororový“ scénář, zkuste se připravit i na něj. Co když prohrajete hned na úvod své podání? Co když pokazíte hned první přihrávku v zápase? I tak se můžete vrátit zpátky do hry.
Naplánujte si, jak se „restartujete“, co si v takové chvíli řeknete a co si připomenete, abyste šli do další části výkonu opět s čistou hlavou a jasným plánem.
Podívejte se zpětně na svých posledních 10 tréninků a svůj výkon v každém z nich oznámkujte. Byly to samé jedničky? Nejspíše ne – a proto musíte chápat, že perfektní, „jedničkový“ výkon není váš aktuální standard.
Když pak při důležitém výkonu budete považovat cokoli jiného, než „jedničkový výkon“ za selhání, chováte se sami k sobě neférově a vytváříte na sebe nepřiměřený tlak. Buďte sebevědomí a jděte si pro svůj standard.
Přemotivovanost může způsobit, že začnete mít pocit, že tak „velký“ výkon nejste schopni zvládnout a že se pod tlakem okamžiku „sesypete“.
Mějte na tento stav dopředu připravené protiargumenty. Napište si na papír aspoň pět konkrétních důvodů, proč jste přesvědčeni o tom, že se můžete i s touto nátlakovou situaci úspěšně poprat.
Vzpomeňte si třeba na dřívější úspěchy či na to, jak jste překonali překážku, která vám zprvu připadala nezdolatelná.
Nepřemýšlejte před výkonem jen nad tím, co chcete, ať se stane (triumf, medaile, vstřelený gól) ale hlavně nad tím, jak chcete, ať se to stane.
Nefixujte se na výsledek, ale na cestu, která k němu povede – myslete na to, jaký chcete mít i pod tlakem přístup, jak se chcete koncentrovat jen na „tady a teď“ či jak se chcete opřít o svou přípravu.
Neexistuje způsob, jak si zakázat nervozitu. Ale můžete se jí naučit brát jako svého spojence, nikoli nepřítele.
Při „velkém“ výkonu bezpochyby nervozitu pocítíte, ale snažte se tyto „motýlky v břiše“ vítat, protože když je naučíte létat v té správné formaci, mohou vám pomoci přetavit toto nabuzení ve zvýšenou bojovnost.
Možná se nebudete cítit tak uvolněně a klidně, jak byste si přáli, ale to neznamená, že se nemůžete dál držet svého plánu a podat svůj standardní výkon. Stačí z nervozity nezpanikařit, vědět, proč s vámi dělá to, co s vámi dělá a jak na to můžete zareagovat.
Silný tlak může vést k tomu, že se mu sportovec začne během výkonu vyhýbat, či že ho bude chtít mít co nejrychleji za sebou.
Může se to projevit třeba zvýšenou opatrností, váhavostí nebo naopak přílišnou zbrklostí. Když si všimnete, že to, pro co si do výkonu jdete, začíná slovy „hlavně ať se nestane…“ či „hlavně nesmím pokazit …“, přeformulujte to na „ziskový“ cíl.
Co je ten výkon, pro který teď chcete jít, to správné tempo, ta kreativita, ta drzost, kterou v sobě máte, když hrajete dobře? Z těchto myšlenek si vytvořte svůj cíl. I do toho nejdůležitějšího zápasu v kariéře se snažte jít pro zisk, ne pro vyhnutí se ztrátě.
Aktuálně - právě probíhá registrace do dvou nových programů:
MENTÁLNÍ PŘÍPRAVA V KOSTCEPSYCHOLOGIE EFEKTIVNÍHO TRÉNINKU